Töökogemus

„Kes on kord käe savisse vajutanud, ei saa sest enam kunagi lahti“
Ilmar Palm, õppejõud

1988.-1991. – Edela-Eesti Savitööstus, algselt Häädemeeste kolhoosi ahjupotitootmine kolis 1988. uutesse tööstusruumidesse. Kahjuks ei vallanud tolleaegsed EKE projekteerijad keraamika tehnoloogiat ning uus tootmine tuli tehnoloogiliselt täiesti ümber kujundada – põhiliselt telliseid tootma. Seadmed valmistasid Aseri tellisetehase mehhaanika- ja automaatikaspetsid. Ahjupoti põletusahjud sai "maha viksitud" lääne analoogidelt.

1991.-1995. – Leharu AS, tagantjärele vaadates utoopiline idee rajada Eestisse kergkruusatööstus. Tänu sellele, et idee autorid Hillar Joon ja Jüri Rass ning teostajad, 2 Eerot: Rändla ja Kotli, teemast väga palju (karta) ei teadnud, sai sellest täiesti elujõuline tööstusettevõte. 1995. aastaks oli teadmiste nappus sealmaal, et algselt „rinda pistma“ loodud ettevõte tuli konkurendile, Svensk Leca AB, maha müüa.

1995.-1999. – turundusdirektor Fibo ExClay Eesti AS, – kergkruusaturu ülesehitamine Eestis ja Lätis. Paari aastaga sai fibo kergplokkidest müürimaterjali sünonüüm. Fenomenis osalesid pühendunud kolleegid Morten Killak, Peep Veske, Hubert Peep ja Risto Koppel ning Lätis Normunds Alksnis, Valerijs Šeners ja Aigars Bukovskis. Hääd nõu andis norrakas Tore G Hovde. See oli „ Kuldne Rootsi aeg“ ExClay süsteemis – meil olid eriliselt koostööaltid sõsarettevõtted Skandinaavias, Saksamaal, Hispaanias, Portugalis ja Poolas. Toona oli au koos töötada Anton Sandström'iga, kes on siiani jäänud suurimaks juhi eeskujuks.

1999.-2005. - turundusdirektor ja juhatuse liige Optiroc’is, hilisemas maxit’is, nüüdseks on sellegi äri üle võtnud Saint-Gobain tütar Weber, mille põhiliseks ärivaldkonnaks on ehituslikud kuivsegud. Mitmete ettevõtete liitmisega sattusid sellesse kontserni nii kergkruusatööstus kui Aseri tellisetehas. Süda jäi mõistagi keraamikale truuks, tegelesin nii kergkruusa kui telliste turundamisega. 1999. liitsin Lätis ühtselt toimivaks kaks väga erineva kultuuriga organisatsiooni: Fibo ExClay ja Optiroc SIA. 2002. oli „fibo aasta“, sest Eestis oli turuosa müürimaterjalidest ~ ¾. 2003. kõbisin üles Optrioci Leedu organisatsiooni ja vastutasin fibo kergplokitehase ehitamise ja käivitamise eest Šiauliais, viimase ülesande tegi lihtsaks maailma parima plokitootmisspetsi Bengt-Erik Johanssoni osalemine. Leedukate võimekust näitasid turundamise kolleeg Tomas Baltušis ja tootmises Audrius Gricius. 2003.-2005. kulus 40% ajast kontserni kergkruusaäri edendamisele. 2006. püstitus “maailmarekord“ - Eestis kasutati 275 liitrit kergkruusa inimese kohta aastas. Eelmine rekord pärines '70.-test Norras, ligi 200 liitrit.

2005.-2007. - turundusdirektor ja juhatuse liige Wienerberger (WB) AS-s, vastutades telliste turundamise ning müügi eest Baltikumis ja Venemaal. WB on globaalne juhtiv tellisetootja (kärg-, fassaadi-, katuse- ja sillutustellised), omades veerandtuhat tehast üle maailma. Aseri tehas sattus WB kätte juba 2000.a. Neil paaril aastal õnnestus koos heade kolleegidega suurendada ettevõtte müügitulu üle 3 korra - vähem ku 100lt MEEKilt üle 300. WB-s lõpetas oma karjääri Lars-Erik Nyström, juhtkolleeg juba Optiroci ajast, tema süsteemsus on olnud järeletegemisel suureks eeskujuks. 

Alates 2008. olen põhiliselt tegev nõustamisäris. Enim aega kulub Eesti juhtivale arhitektuuri- ja projekteerimisettevõttetele NOVARC (EA Reng), mille aktiivsete omanikena tegutsevad varem mainitud Jüri ja Hillar. Koos sihte seades on toredasti arenenud lähematele ja kaugematele turgudele minek, turundus ja PR-tegevus jt.
Mitmete Lääne-Euroopa klientidele tehtud turu-uuringute ja nõustamiste tipuks võib pidada kergkruusatööstuste CO2 erisuse saavutamist Euroopa Liidu tasemel.